Jdi na obsah Jdi na menu
 


Metro - pátek 13.listopadu 2009

22. 11. 2009

„Bál jsem se, že to pokazím“

Los Angeles Když poprvé oslovili producenta a režiséra Kennýho Ortegu s nabídkou filmového zpracování příprav londýnských koncertů Michaela Jacksona, jeho reakce byla: „Tohle já dělat nemůžu, celé bych to zkazil.“ Následně režisér, který již spolupracoval s Jacksonem na turné Dangerous a History, uznal, že se ukvapil, a na spolupráci přikývl.

Jacksonův záměr vytvořit záznam koncertních zkoušek, které měly být použity pouze pro soukromé účely realizačního týmu, po jeho smrti náhle nabral na vážnosti. Naštěstí bylo z čeho čerpat – surového materiálu vzniklo na sto hodin.

„Slíbil jsem si, že prohlédnu celý materiál,“ vzpomíná na začátek Ortega. „Než jsem začal se stříháním, kladl jsem si celou řadu otázek. Jsem dostatečně kompetentní dělat film o zesnulém králi popu? Jak celý dokument uchopím? Tohle je přece poslední dokument, který zachycuje Michaela… Nahánělo mi to strach a stále jsem si říkal: Líbilo by se to samotnému Michaelovi?“ popisuje Kenny svoje rozporné pocity.

Ortega je ale ovládl a následně jich i využil, když je velmi zdárně přenesl do filmu This is it. Snímek chronologicky zachycuje přípravy série padesátky londýnských vystoupení Michaela Jacksona. Film, který měl před dvěma týdny premiéru, sklidil velmi kladné hodnocení. Nebývalý formát – tedy dokumentární záznam příprav koncertu – se stal kasovním trhákem.

„Celá připravovaná show byla Michaelovo dítě. Snažil se vše dělat precizně… do posledního detailu. A to jsem chtěl ve filmu ukázat,“ popisuje záměr snímku Ortega. „Jediná věc, která pro něj znamenala víc, byly jeho děti,“ zavzpomínal režisér na Jacksona.

Je jedno, do jaké míry zachycuje skutečně přirozeného Jacksona, avšak film rozbouřil vášnivé diskuse, jaký vlastně Michael byl. „This is it není záznam koncertů, i když to tak studio oficiálně nazývá. Je to jednoduše dokument o jedné etapě života Michaela Jacksona. Bohužel té poslední,“ vysvětluje Ortega.

Ačkoliv se padesát londýnských vystoupení, které Jackson označil za poslední, nekonalo, vznikl dokument, jemuž se podařilo krále popu zachytit při práci – zpěvu, tanci a přípravě tváře show. „Osobně si myslím, že by měl Michael z mé práce radost, a doufám, že by se mu dokument líbil,“ uzavřel Kenny Ortega

Kenny Ortega

Je americkým producent, choreograf a režisér (filmů, koncertů). Jako choreograf pracoval například na filmech Hříšný tanec, Muzikál ze střední nebo Hannah Montana. Jako televizní režisér pracoval na seriálech Ally McBealová, Gilmorova děvčata nebo Chicago Hope.

S Michaelem Jacksonem spolupracoval na choreografii ke koncertním turné Dangerous, History a This is it, který následně přenesl do dokumentární filmové podoby.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář